Vajnory ovládla počas víkendu 16. a 17. novembra 2019 v poradí už piatykrát prehliadka amatérskych folklórnych súborov a ochotníckych divadiel pod názvom Vajnorský širáček. V dome kultúry sa v sobotu predstavilo sedem folklórnych kolektívov a v nedeľu päť ochotníckych divadiel. Svoje vystúpenia predviedli deti, dospelí, ale aj zmiešané kolektívy. Divadelníci si pripravili svoje špeciálne predstavenia pre deti a podvečer si ich vynikajúce divadelné predstavenie vychutnávali hostia už bez detských divákov.
V programe vystúpili členovia detského folklórneho súboru a folklórnej skupiny Podobenka z Vajnor, prišli aj hostia z Moravy – detský folklórny súbor Násedlováček z Násedlovíc, deti z detského folklórneho súboru Gerulata z Rusoviec. Predstavil sa aj gajdoš Filip Chňapek spolu s folklórnou skupinou Drienka z Veľkého Zálužia, po nich členovia folklórnej skupiny Cífer z Cífera a folklórny súbor Na furt z Bratislavy.
Sobotný program vyvrcholil vystúpením 18-člennej ľudovej hudby Parta zo Strečna. Piesne zo Strečna i z Terchovej sa Vajnorákom veľmi páčili, o čom svedčil aj potlesk aj následný prídavok.
Nedeľné divadelné dopoludnie patrilo najmä deťom. Interaktívne predstavenia Princezná Frmfulína v podaní Divadla Jaja a Za siedmimi horami divadla oProti zaujali deti natoľko, že sa tiež stali chvíľami súčasťou deja. Predpoludním vystúpili „Veľkí herci malým deťom“ z divadla Úsmev. Popoludní sa predstavilo Biele divadlo z Bratislavy s hrami od J. G. Tajovského Matka a Tma. Program ukončilo Divadlo PaTália z Tomášova s komédiou Prídem hneď.
Sprievodný program bol opäť venovaný niekoľkým prvkom zapísaným do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska: Gajdám a gajdošskej kultúre na Slovensku (2013), Vajnorskému ornamentu (2016) a Modranskej majolike (2017). Návštevníci okrem zakúpenia tradičných ľudových výrobkov s motívom vajnorského ornamentu mohli ochutnať aj tradičné vajnorské „kouáčki“, vajnorskú „sekánku“ či vajnorský osúch. Deti so svojím hrnčiarskym kruhom zaujal hrnčiar a keramikár z Modry Marián Liška. A očami sa mohli návštevníci pokochať na spoločnej výstave fotografií Mareka Grebečiho a obrazov Eriky Surányiovej Berenčiovej s názvom Vajnorské podobenky. V nedeľu sa zase v malej sále domu kultúry premietali historické dokumenty o Vajnoroch.
Toto skvelé podujatie opäť zorganizovalo občianske združenie Podobenka z Vajnor vďaka finančnej podpore REVIE - Malokarpatskej komunitnej nadácie, poskytnutej dotácie z Grantového programu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy na podporu kultúry - ARS Bratislavensis, podpore Mestskej časti Bratislava-Vajnory, BKIS, Vajnorskej podpornej spoločnosti, Kulturie s.r.o., VI GROUP s.r.o., LB Servis s.r.o., SMARTUP s.r.o., Kinekus, s.r.o., Poľnohospodárskeho družstva Vajnory, spoločnosti Víno Valenta, Jána Panáka, ale najmä vďaka nadšeniu členov občianskeho združenia Podobenka z Vajnor a ochotných mladých dobrovoľníkov.ˇ
Návštevníci okrem zakúpenia tradičných ľudových výrobkov s motívom vajnorského ornamentu mohli ochutnať aj tradičné vajnorské „kouáčki“, vajnorskú „sekánku“ či vajnorský osúch.
Ďakujeme všetkým, ktorý prispeli k zorganizovaniu tohto nádherného festivalu ako aj všetkým Vajnorákom, ktorí prišli, aby si tak vychutnali úžasnú atmosféru Vajnorského širáčka.
A v neposlednom rade Občianskemu združeniu Podobenka z Vajnor za skvelé zorganizovanie podujatia.