Informačná kancelária pre obete trestných činov Bratislava, ktorú zastrešuje Odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR, reaguje na súčasnú situáciu v spoločnosti, ktorej sprievodným javom sú aj viaceré podvody páchané na senioroch. V rámci Národného projektu „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“, ktorý je podporený z Európskeho sociálneho fondu, pripravili odborníci niekoľko praktických preventívnych rád.
Zamestnanci z Informačnej kancelárie pre obete v Bratislave boli už viackrát telefonicky kontaktovaní seniormi, ktorí ich informovali o podozrivých telefonátoch. Neznáme osoby v nich seniorom núkajú (niekedy až doslova nanucujú) rôzne akcie na ochranné pomôcky ako rúška, respirátory, čistiace a dezinfekčné prostriedky, ale aj prerábky domov a bytov. V súčasnosti sú tiež časté ponuky nakúpiť, niekam odviezť alebo odmerať teplotu či urobiť zľavnený „corona test“. V takýchto prípadoch odborníci odporúčajú telefonát ihneď ukončiť. Pokračovaním v rozhovore sa totiž najmä seniori vystavujú veľkému psychickému tlaku zo strany volajúceho, ktorým by mohol docieliť svoj podvod.
Aby ste sa vyhli takýmto a podobným podvodom, pracovníci Informačnej kancelárie pre obete trestných činov odporúčajú niekoľko praktických rád, ktoré je vhodné dodržiavať počas telefonovania s neznámymi osobami:
- Nikdy nehovorte cudzím osobám osobné údaje do telefónu! Najmä nie rodné číslo, číslo občianskeho preukazu a informácie o vašom zdravotnom stave. Žiadna banka, ani seriózna spoločnosť si od vás nebude tieto údaje pýtať telefonicky. Je na to predpísaný formulár, ktorý je treba podpísať osobne.
- Ak nemáte úplnú istotu s kým telefonujete, neodpovedajte na otázky, ktorými vás môže niekto zdiskreditovať alebo ohroziť.
- Nezapájajte sa do telefonických prieskumov o vašom zdravotnom stave. Môže ísť o podvodníkov, ktorí vás môžu onedlho navštíviť s ponukou rôznych, pre vás nepotrebných a drahých vitamínov či výživových produktov.
- Nevybavujte žiadne pôžičky telefonicky, ani po nikom neposielajte peniaze.
- Nehovorte neznámym ľuďom informácie, kedy bývate doma vy, vaši blízki alebo susedia. Môže ísť o zlodejov, ktorí plánujú krádež.
- Buďte opatrní a nereagujte ihneď na rôzne zľavy na rekonštrukcie bytov či domov, odpisy plynu, ponuku nakúpiť a iné návštevy neznámych ľudí, najmä ak ste osamelo žijúci. Vždy sa radšej poraďte so spoľahlivou osobou alebo inštitúciou.
- Ak sa cítite ohrození, volajte tiesňovú linku 112, ak ste sa stali obeťou podvodu alebo iného trestného činu, kontaktujte Informačnú kanceláriu pre obete Bratislava.
Dôveruj, ale preveruj!
Ak ste sa stali obeťou podvodu alebo iného trestného činu, kontaktujte nás:
Prevencia kriminality https://www.facebook.com/prevenciakriminality/
E-mail: npobete@minv.sk
Web: https://prevenciakriminality.sk/p/pomoc-obetiam
Tel: 0961/046 014 (Po - pia: 7:30 - 15:30 hod.)
Informačná kancelária pre obete trestných činov Bratislava
Tomášikova 46, 831 03 Bratislava
[[{"fid":"16275","view_mode":"full","fields":{"format":"full","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"52","width":"480","class":"media-element file-full"}}]]