Starosta Vajnor: Posledné auto z koncertu AC/DC odchádzalo o 4.40 h nadránom, je to skvelý výsledok

23.7.2024
Starosta Vajnor: Posledné auto z koncertu AC/DC odchádzalo o 4.40 h nadránom, je to skvelý výsledok

Organizátori sa poučili zo 70-tisícového festivalu z minulého roka a tentokrát dostali chodci prednosť pred autami celú hodinu po koncerte, hovorí starosta bratislavských Vajnor Michal Vlček, ktorý strávil koncert v riadiacom stredisku.

Nedeľný koncert kapely AC/DC ukázal, že staré letisko v bratislavských Vajnoroch má potenciál hostiť takéto veľké podujatia, myslí si starosta bratislavskej mestskej časti Vajnory Michal Vlček.

Bol by rád, keby sa pre priestor s rozlohou viac ako 80 hektárov, ktorý kedysi slúžil ako športové letisko, našlo nové využitie. „Platí, že nie je nič lepšie, ako keď premeníte mŕtve miesta opäť na živé – dajte tam život a vtedy prestane byť miestom pre asociálov či čierne skládky,“ hovorí Vlček.

Organizácia koncertu bola podľa neho zvládnutá dobre, rezervy boli pri koordinácii ľudí na vlakovú kyvadlovú dopravu.

 

 

 

 

Vlček si myslí, že nechať prejsť nadjazdom najprv peších návštevníkov a autá púšťať až potom bolo správne rozhodnutie. Aj keď to znamenalo, že autá odchádzali z areálu ešte aj po štvrtej ráno – hoci koncert sa skončil okolo 23.15 h, a niektoré posádky áut čakali na odjazd až vyše päť hodín.

„Pre návštevníkov sa to môže zdať dlho, keď to však porovnáme s inými udalosťami, kam ľudia prichádzajú autami, tak tento čas je úplne vyhovujúci,“ vraví starosta.

Koncert AC/DC bol akýmsi zahrievacím koncertom pre tretí ročník festivalu Lovestream, ktorý bude na vajnorskom letisku v polovici augusta. Vystúpia tam napríklad rapper 50 Cent alebo dídžej Tiësto.

So starostom Vajnôr sme prebrali zákulisie príprav na takúto veľkú akciu, výhrady účastníkov festivalu aj obyvateľov obce a aj poučenia z veľkých akcií takéhoto formátu.

Boli ste sa aj vy pozrieť na koncert AC/DC? Ste fanúšik? 

Bol som sa pozrieť, ale viac-menej pracovne. Ako starostovi mi záležalo na tom, aby všetko dobre dopadlo. Predsa len – bolo to 100-tisíc ľudí, jedna z najväčších, ak nie vôbec najväčšia akcia na Slovensku. Neboli sme síce priamo organizátor akcie, s organizátorom sme však spolupracovali a koordinovali prípravu koncertu. Záležalo mi na tom, aby bola zabezpečená bezpečnosť účastníkov, ale aj našich obyvateľov. Jedným z bezpečnostných opatrení bolo aj to, aby sme boli schopní rýchlo reagovať na akúkoľvek udalosť. Aj ja som bol účastníkom „command roomu“ v priestore pri pódiu, kde boli všetky autority od ochranky, polície, organizátora či aj ja ako starosta. Ak by sa niečo udialo, vedeli sme okamžite prijať rozhodnutie – či už o prerušení alebo zrušení podujatia, alebo čokoľvek iné. V takýchto prípadoch ide o sekundy.

Na koncerte ste boli osobne, ako teda hodnotíte organizáciu podujatia? Ako to zvládli organizátori? 

Poučili sme sa po minuloročnom festivale Lovestream, ktorý sa konal presne na tej iste pôde starého letiska (hlavnou hviezdou tohto festivalu vlani bola kapela Imagine Dragons – pozn. red.). Aj keď nie v takom veľkom počte, na Lovestreame bolo okolo 70-tisíc ľudí. Na základe tejto skúsenosti sme prijali iné opatrenia a zafungovali.

Aké?

Najdôležitejšie bolo, že sme úplne zatvorili nadjazd pre automobilovú dopravu. Nadjazd je hlavná prístupová tepna do Vajnôr a bolo pre nás prioritou zabezpečiť bezpečnosť pre všetkých peších účastníkov. Na začiatok koncertu mohli prejsť od Zlatých pieskov až na samotné územie areálu, čo sa ukázalo ako správne. Dostať ľudí do areálu pred podujatím je však o niečo jednoduchšie, pretože sa to rozloží v čase. Náročnejšie je to po skončení podujatia, keď sa všetci naraz rozídu domov. Pre nás bolo dôležité, že ľudia mohli ísť peši bezpečne cez nadjazd a návštevníci, ktorí sa rozhodli prísť autom, mohli odísť až najskôr hodinu po podujatí. Hodina času bola využitá práve na to, aby všetci peší prešli cez nadjazd a dostali sa na kyvadlovú dopravu.

Prečo to bolo takto lepšie?

Pri Lovestreame nebol uzavretý nadjazd pre automobilovú dopravu a na nadjazde sa začali stretávať chodci aj autá. To spôsobilo dopravný kolaps, ktorý si potom museli príslušníci polície postrážiť. Teraz sme podobným závažným dopravným kolapsom na výjazdových cestách predišli. Po skončení podujatia som bol aj pri tom, ako polícia koordinovala ukončenie akcie, a videl som, že to fungovalo. Do nejakých 15 až 20 minút sme mali mimo areálu až 80 percent ľudí. Keď potom začali ľudia odchádzať autom, kolízie s chodcami neboli a výjazdy boli o to bezpečnejšie. Dokonca príslušníci polície okolo druhej alebo pol tretej ráno skonštatovali, že parkoviská síce ešte nie sú prázdne, ale že všetky cesty sú plus mínus zjazdné. Posledné auto odišlo z areálu a opustilo Vajnory presne o 4:40 ráno, čo je pri takejto infraštruktúre skvelý výsledok.

Naozaj? Pretože mnoho ľudí sa na organizátorov sťažovalo, pričom išlo hlavne o tých, ktorí prišli autom. Na Facebooku o pol tretej ráno písali, že sú ešte stále v areáli a nemôžu sa odtiaľ dostať. Je naozaj dobrým výsledkom, že posledné auto odchádzalo po štvrtej ráno?

 

Viac TU.

zdieľať