V Miestnej knižnici Vajnory sa v októbri uskutočnila diskusia v rámci cyklu "Vlny v knižnici", ktorú sme pripravili v spolupráci s Ústavom pamäti národa. Diskusia s názvom „August 1968 a jeho reflexia v súčasnosti“ prilákala množstvo návštevníkov, pričom knižnica doslova praskala vo švíkoch.
Hlavnými hosťami boli historik z Ústavu pamäti národa Josef Halla a Mária Harmanošová z Národného inštitútu vzdelávania mládeže. Ich debata sa sústredila na udalosti roku 1968 v Československu a tiež na odraz týchto udalostí v súčasnom vnímaní, nadväzujúc na film „Vlny“.
Hostia hovorili o roku 1968, o krátkom období, ktoré prinieslo aj rozvoj kultúry, divadiel a poézie aj v menších mestečkách. Vpád vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 však priniesol u občanov veľkú dezilúziu z Moskvy a sovietskych okupantov.
Diskusia sa dotkla aj obdobia normalizácie, pričom účastníci mali možnosť vidieť ukážky z dobových komunistických učebníc dejepisu a propagandistických novín, ktoré po okupácii vydávali sovietski okupanti a ich domáci kolaboranti.
Beseda otvorila priestor aj pre osobné príbehy a spomienky na toto náročné obdobie, pričom tí, ktorí túto dobu nezažili, sa zaujímali o každodenný život v smutnom období normalizácie.
Verme, že sa takáto doba už nikdy nezopakuje, a je aj na nás, aby sme sa postavili proti akýmkoľvek autoritárskym a slobodu ohrozujúcim tendenciám v našej spoločnosti. A práve takéto diskusie sú dôležité preto, aby sme nezabudli, poučili sa z minulosti a budeme v nich pokračovať.