30. výročie prvej návštevy pápeža sv. Jána Pavla II. Slovenska na Vajnorskom letisku

22.4.2020
30. výročie prvej návštevy pápeža sv. Jána Pavla II. Slovenska na Vajnorskom letisku

V tichosti týchto dní, keď sme sa stali rukojemníkmi pandémie koronavírusu, obraciame pozornosť nielen na udalosti sveta, ale aj domova. Je vhodný čas nerušene sa  vrátiť k spomienkam na 1. návštevu pápeža sv. Jána Pavla II. na Slovensku.

          Bezprostredne po nežnej revolúcii v novembri 1989 sa u nás aj duchovný život vracal do normálnych koľají. A zrazu nečakaná správa, akoby z neba, že pápež (dnes už sv.) Ján Pavol II. po návšteve Česka a Moravy navštívi aj Slovensko. Bude to 22. apríla 1990 na Vajnorskom letisku. Správa vyvolala veľkú radosť a nadšenie. Od federálnej čs. vlády v Prahe sme dostali odkaz, Pripravte sa! A tak okrem oficiálnych príprav slovenskej vlády v priestore letiska, rozbehli sa aktivity v  celej obci, úprava kostola a jeho okolia i parku pred kostolom. Najnáročnejšia bola príprava veľkolepej scény na letisku pod organizáciou slovenskej vládnej komisie. Z množstva dreva a stavebného materiálu vyrástla scéna v podobe veľkolepého oltára s dvojkrížom. V pozadí sa vynímala silueta Malých Karpát.

[[{"fid":"16228","view_mode":"full","fields":{"format":"full","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"480","width":"441","class":"media-element file-full"}}]]

Zdroj: Foto - Mestská časť Bratislava-Vajnory

         Nedeľné ráno 22. apríla 1990 dýchalo nedočkavosťou. Do Vajnôr sa začalo hrnúť množstvo návštevníkov z celého Slovenska, ba aj z blízkych susedných krajín. Prichádzali vlakom, autobusmi, autami, v skupinách, procesiách, aj jednotlivo. Bolo chladné upršané jarné počasie  a  návštevníci, zahalení do igelitových pršiplášťov, náhlili sa priamo na letisko. Mnohí Vajnorčania ich vítali aspoň jednoduchým občerstvením. V stánkoch po uliciach rozváňalo víno  biele, červené i varené, klobásy, párky, pagáčiky a iné domáce dobroty. Dopĺňali ich suveníry s obrázkom a malou profilovou bustou pápeža. Návštevníkov zaujali najmä suveníry s pápežom, dátumom miesta návštevy, ovenčené vajnorskými  ornamentami.

           Na ploche letiska sa už v koberci zelene belela veľkolepá scéna s oltárom v symbolike slovenského trojvršia, dielo architektov Jozefa Hlinického a jeho kolektívu. V pozadí letiska stála 35 m vysoká veža s dvojkrížom, pripravená pre televízne prenosy do sveta. Pri vstupe usmerňovalo prichádzajúcich do vyhradených políčok viac ako tisíc usporiadateľov a tristo bohoslovcov s bielo-žltými páskami na ramenách. Medzi krojovanými skupinami bola i skupina z Vajnôr, ktorú viedol náš vtedajší  duchovný otec, farár Stanislav Zvolenský (súčasný Bratislavský arcibiskup, metropolita). Na letisku bola už od rána Vajnorská dychová hudba, striedali sa piesne, spevy, hudba i modlitby návštevníkov. Okrem nej prišlo asi 50 dychových hudieb. Spoločne vytvorili veľký dychový orchester pod taktovkou dirigenta a skladateľa  Adama Hudeca. V spevoch sa striedali spevácke zbory a skupiny v počte asi 1000 spevákov, ktorých viedli dirigenti Dušan Bill, Marián Vach a Magdaléna Rovňáková.

          Popoludní, akoby na  pokyn režiséra Zhora, slniečko rozžiarilo celú plochu letiska s približne 800 tisíc návštevníkmi. O 16. 20 hod. sa objavili helikoptéry a rozvlnilo sa tisíce bielo-žltých mávatok.  

[[{"fid":"16227","view_mode":"full","fields":{"format":"full","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"361","width":"480","class":"media-element file-full"}}]]

Zdroj: TASR/ foto - Alexander Buzinkay

Po krátkej chvíli na vyhradenom mieste pristáli helikoptéry a začali z nich vystupovať očakávaní hostia z Vatikánu. Keď sa medzi nimi objavil  pápež, zaburácalo letisko potleskom.  Pápež po vystúpení z helikoptéry, bez ohľadu na svojich sprievodcov a ceremoniálov, pokľakol a pobozkal slovenskú zem. Z úcty a pokory k národu. V tej chvíli sa rozozvučali zvony na veži vajnorského kostola, ako aj zvony chrámov na celom Slovensku. Sv. Otec sa pohyboval papamobilom po letisku a žehnal rukou svätca všetkým návštevníkom.

[[{"fid":"16226","view_mode":"full","fields":{"format":"full","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"322","width":"480","class":"media-element file-full"}}]]

Zdroj: TASR/ foto - Pavel Neubauer

        Potom sa zvítal s vládnou delegáciou a po krátkej prestávke sa začala slávnostná sv. omša. Sv. Otec ju celebroval  v slovenskom  jazyku. Koncelebrantmi boli otcovia biskupi a kňazi z celého Slovenska. V homílii svojím zvučným hlasom pripomenul: Nebojte sa! Kráčajte vždy vo svetle pravdy vzkrieseného Krista. Buďte silní v nádeji a láske k Bohu a blížnemu!

         Odozvou bol dlhotrvajúci potlesk. Počas sv. omše sa vytvorila na letisku neobyčajne slávnostná atmosféra ako vyjadrenie úcty námestníkovi Krista na Slovensku. Na záver sv. omše dal pápež požehnanie všetkým a celému Slovensku.

          Po sv. omši posvätil približne 200 základných kameňov pre nové kostoly, z rôznych obcí Slovenska. Očakávali sme, že ich bude svätiť vo vajnorskej mitre, ktorú mu vyšila vtedy 85-ročná Terézia Zemanová. Ale nestalo sa tak. Mitra poputovala ako dar do Vatikánu.

        Hodno pripomenúť, že celé Vajnory boli výzdobou prepojené až na letisko. V základnej škole výstava sv. Otca (pápeža Jána Pavla II.), ktorú z košickej diecézy sprostredkoval kardinál Jozef Tomko. Dopĺňali  ju  nádherné sakrálne rúcha, ornáty, štóly, zástavy, oltárne plachty, výšivky, čipky a ornamenty, umelecké diela vajnorských žien. 

             Ale odozvou návštevy 1. návštevy pápeža na Slovensku boli i viaceré  novo vzniknuté aktivity Vajnorčanov. Zrodila sa Základná škola s Materskou školou Jána Pavla II., pri nej Klub Titusa Zemana. Pred školou  socha pápeža Jána Pavla II., dielo akademického sochára Petra Švarala. V priestore pred kostolom dvojkríž z televíznej veže na letisku. Vo farnosti Spevácky zbor Jána Pavla II. a Mládežnícka inštrumentálno-spevácka skupina E.L.F., Okrášľovací folklórny spolok a viaceré publikácie z histórie, života a tradícií Vajnôr. Dopĺňa ich socha blahorečeného dona Titusa Zemana v parku pred kostolom.

         Nie je naším cieľom pripomínať ďalšie aktivity. Čas plynie, niekdajšie životné problémy sa stratili, vynorili sa  nové, dosiaľ nepoznané.

Ale odkaz pápeža, Zachovajte si svoje vzácne tradície a  dedičstvo viery, zostáva živý v srdciach ľudí aj v podpise, pápež Ján Pavol II. vo farskej a v obecnej kronike, s dátumom návštevy Slovenska.

[[{"fid":"16216","view_mode":"full","fields":{"format":"full","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"360","width":"480","class":"media-element file-full"}}]]

Zdroj: Foto - Mestská časť Bratislava-Vajnory

Ondrej Demo
zakladateľ a I. dirigent zboru

zdieľať