Darovať krv môžete aj počas pandémie
V dôsledku mimoriadnej situácie spôsobenej novým koronavírusom COVID-19 je značný pokles darcov krvi na pracoviskách Národnej transfúznej služby (NTS), čo sa odráža na znížených zásobách krvných prípravkov. Aj napriek pandémii spôsobenej koronavírusom sú v nemocniciach na území Slovenskej republiky pacienti, ktorí akútne potrebujú k svojej liečbe krv.
Krv sa nedá vyrobiť žiadnym chemickým procesom, vieme ju získať len od dobrovoľných darcov krvi. NTS vyzýva preto ľudí, aby sa nebáli, prišli darovať krv a pomohli tak zachraňovať ľudské životy.
Na všetkých pracoviskách Národnej transfúznej služby SR sú zavedené sprísnené kritériá darovania krvi, hygienické a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu.
Prečo darovať krv?
Potreba krvi je veľká. Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.
Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok.
Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace.
Druhy odberov
Odber celej krvi: Pri bežnom odbere sa darcovi odoberá 450 ml krvi. Zvolí sa vhodná žila, urobí sa vpich a krv sa nechá spontánne stekať do odberového vaku. Celý proces trvá približne 10 minút.
Odber krviniek (krvných doštičiek a červených krviniek): Najčastejšie sa vykonáva odber doštičiek, zriedkavejšie červených krviniek. Odber trvá podľa typu prístroja 30–90 minút. Výťažnosť krvných buniek pri aferézach je vysoká.
Odber plazmy: Odoberá sa krv od darcu, pričom sa opakovane separuje len krvná plazma a krvinky sa vracajú darcovi späť do krvného obehu. Celý odber trvá 45–90 minút. Na Slovensku sa odber výlučne krvnej plazmy nevykonáva.
[[{"fid":"17739","view_mode":"full","fields":{"format":"full","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"full","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"class":"media-element file-full","data-delta":"1"}}]]
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 14. jún vyhlásila za Svetový deň darcov krvi, podľa jeho zakladateľa Karla Landsteinera.
(14. júna 1868 sa narodil Karl Landsteiner, lekár a nositeľ Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu za určenie systému 4 krvných skupín. Podieľal sa tiež na objavení Rh faktora. Svetový deň darcov krvi si pripomíname od roku 2004).
Každoročne ho okrem WHO koordinujú aj Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Medzinárodná federácia krvi a Medzinárodná spoločnosť pre transfúziu krvi.
Slovenský Červený kríž (SČK) pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi každoročne organizuje 14. júna kampaň na darovanie krvi. Okrem tejto kampane organizuje SČK vo februári Valentínsku kvapku krvi a na jeseň Študentskú kvapku krvi.
"Cieľom kampane je vyzvať čo najviac ľudí, aby sa stali darcami krvi a darovali krv pravidelne. Hlavnou ideou je zvýšiť povedomie ľudí o potrebe pravidelného darovania krvi a zabezpečiť tak prístup k bezpečným krvným prípravkom".
Darovať krv je možné v pondelok až piatok počas odberových hodín, ktoré sú od 7.00 hod do 14.00 hod s výnimkou utorka, kedy je možné prísť darovať krv od 7.00 hod do 17.00 hod.
Objednať sa môžete telefonicky:
NTS BA-Ružinov: +421 911 326 011
NTS BA-Kramáre: +421 902 207 576
Ing. Emília Uhrinová, MPH
Miestny spolok SČK Bratislava - Vajnory